Amerika DS 160 Formu

DS 160 Nedir? DS 160 Formu doldurulurken nelere dikkat edilir?

Amerika seyahatinizin öncesi ve Amerikan vizesi alınmasının tüm aşaması doğru olarak doldurulmuş Ds- 160 formu ile başlamaktadır. Bu bölümde Amerika vizesine başvuru yapacak olan yolcuların  doldurması gerekli olan Ds 160 formu ile ilgili , Ds 160 Formu Nedir ? Ds 160 Formunu doldurmak zor mudur? Ds 160 formu nasıl doldurulur ? gibi tüm sorularınızın cevabını aşağıda sizlere verilmiş olan aşamalı bilgilerle en doğru şekilde verilmek için hazırlanmıştır.

DS Formu nasıl doldurulur

Amerika’nın vize uyguladığı tüm dünya ülkeleri Ds 160 formunu doldurmakla yükümlüdür. Ds 160 formu online olarak hatasız ve eksiksiz şekilde tam 20 dakika içerisinde oluşturulur. 20 dakikayı geçmesi durumunda form sisteminden dışarı atılacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Sunulan tüm bilgilerin eksiksiz ve hatasız olmasına oldukça önem verilmelidir. Verilecek olan yanlış bilgiler kesinlikle vize reddi almanıza neden olacağı unutulmamalıdır.

*Amerika DS-160 formunu doldurmaya başlarken önce hangi ilin konsolosluğundan başvuracaksanız o şehri seçerek başlamalısınız. (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA) Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

* Ds 160 formundaki tüm sorular İngilizcedir. İngilizce bilmeyen yolcular soruların üstüne fare ile geldiğinizde sağ üst köşesinde açılan açıklamada Türkçe dilde tercümesi mevcuttur

*  Ds 160 vize formuna başlamadan önce Başvuru yapacağınız şehri seçtikten sonra , hemen alt kısımdaki TEST PHOTO bölümüne giriş yaparak, formun sonunda online olarak, yükleyeceğiniz 5×5 ebatındaki fotoğrafın ebatlarının ve renginin uygun olup olmadığını test etmeniz tavsiye edilmektedir. (Fotoğrafı yükleyemen başvuru sahipleri, başvuru günü mutlak suretle 2 adet 5×5 arka fonu beyaz fotoğrafları yanında getirmelidirler)

* Test Foto uygulamasından sonra START APLICATION tuşuna bastığınızda, ekranın sağ üst köşesinde bir barkod numarası çıkacaktır. Bu barkod numarasını, bir kağıda not almanız mutlaka tavsiye edilmektedir. Çünkü formu 20 dakikadan önce dolduramadığınız takdirde veya oluşabilecek bir elektrik kesintisi gibi aksi durumlarda, formun e-her sayfasında doldurduğunuz kaydet butonuna basarak ilerlediğiniz de bu barkod numarası ve Güvenlik Sorusunu cevapladığınız da forma kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

* Barkod numarasını kaydettikten sonra aşağıda bulunan güvenlik sorusuna unutmayacağınız bir cevap yazıp bunu da kaydederek, rahat şekilde başla butonuna basarak form sorularına geçiş yapabileceksiniz. Forma son olarak başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bir husus büyük İ ve Ğ gibi türkçe karakterler kesinlikle kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması durumunda bir sonraki sayfaya geçiş yapılamadan form hata verecektir.

* Ds 160 formu erkekler için 10 aşamadan oluşurken, Bayanlarda İş yeri , Askerlik gibi sorular olmadığından yaklaşık 7 aşamada bitirilecektir. 

* Ds 160 formunun ilk sayfasında İsim soy isim cinsiyet ve doğum yeri bilgileri yer almaktadır. Bu bölümü tamamladıktan sonra Devam et Butonuna basılarak ikinci sayfaya geçiş yapabileceksiniz. 

* Ds 160 formunun ikinci sayfasında başvuru yapacak olan yolcuları Ev Adres ve telefon bilgileri yer almaktadır. Bu bölümde sokak ismini yazarken Street Mahalle ismi yazılırken District diye İngilizce olarak yazılmasına dikkat edilmelidir. Bu bilgiler eksiz olarak yazıldıktan sonra bir sonraki sayfaya geçiş yapıla bilmektedir. 

* Ds 160 formunun üçüncü sayfasında Pasaport bilgileri yer almaktadır. Buradaki ilk soruda yer alan kullanmış olduğunuz pasaport türü sorulacaktır. Düzenli , Resmi ( Yeşil Pasaport ) ve Diplomatik pasaport seçeneklerinden kendinize uygun olan türü seçmelisiniz. Hemen altındaki soruda Normal pasaport sahiplerinin U ile başlayan pasaport numarası bilgileri aralarında boşluk olmadan yazılmalıdır. Ve daha sonra Pasaportu veren makam, pasaport veriliş ve son kullanım tarihi bilgileri doldurularak bir sonraki sayfaya geçiş yapılabilmektedir. 

* Ds 160 formunun dördüncü sayfasında ; Seyahat türünüz yani başka bir deyimle vize türü sorulacaktır. İş ve Turizm vizesine başvuru yapacak olan yolcular B vizesini seçtikten sonra aşağı bölümde e-yeni açılan kutucukta B1 / B2 seçeneğini seçmelidirler. Hemen bu sorunun altında  Özel bir tatil planı tarihiniz varmı ? sorusu yer alacaktır. Eğer Yok ise hayır butonunu seçtiğinizde aşağıda 3 yeni kutucuk daha yer alacaktır. Bu kısımda tahmini Seyahat tarihiniz, Kaç gün Amerika’ da kalmayı düşündüğünüz ve sizin ile eşlik edecek bir kimsenin olup olmadığı sorulur bu kısımda cevaplandıktan sonra, Kalacağınız yer otel ise , Otel ismi altında açık adres , eyalet ve telefon numarası bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. 

* Ds 160 Formunun altıncı sayfasında karşınıza Evet , Hayır diye seçeceğiniz Hiç Abd de bulundun mu ? Hiç Abd vizesi aldın mı ? Daha önce Amerika vizeniz reddedildi mi ? Daha önce Amerika göçmenlik veya vatandaşlığına başvuru yaptınız mı sorulara gelecektir. Daha önce Amerika vizesi alan yolcular bu sorudaki Evet butonunu seçtiklerinde , hemen alt bölümde Amerika vizesini aldıkları tarih , Ve eski vizelerinin Referans numaraları sorulacaktır. Eski Amerika vizesi olan yolcuların referans numaraları vizelerinin alt kısmında Kırmızı ile yazan numarayı yazmaları gerekmektedir. Daha önce Amerika vizesi başvurusunda bulundunuz mu ? sorusuna evet dediğiniz de ise , Ne zaman başvurduğunuz ve neden red edildiğinizi cevaplamanız gereken yeni kutucuklar karşınıza çıkacaktır. Bu bölümü de tamamladıktan sonra bir sonraki sayfaya geçiş yapabileceksiniz. 

* Ds 160 formunun yedinci sayfasında Abd de kalacağınız yerin iletişim bilgileri istenmektedir. Eğer kalacağınız yer ev ise yani akraba ziyareti ise , Kalacağınız kişinin İsim ve soy isim bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Eğer kalacağınız yer otel ise bu bölüme hayır ı tıklayarak Kuruluşun adı bölümüne kalacağınız otelin ismini yazmanız ve alt bölümdeki yakınlık dereceniz e ise ” diğer ” seçeneğini seçmelisiniz. Diğer kısmını seçtiğinizde karşınıza yeni açılan sorular çıkacaktır. Burada sırası ile kalacağınız otelin Adres , şehir ,eyalet , posta kodu , telefon numarası  ve e- mail adresini doldurduktan sonra bir sonraki aşamaya geçiş yapabileceksiniz. 

* Ds 160 formunun sekizinci sayfasında aile bilgileri karşınıza çıkacaktır. Burada önce Babanızın ve daha sonra annenizin isim, soy isim , ve doğum tarihleri gün ay yıl olarak sizlerden istenecektir. Formun ilk sayfasında Medeni halinize evli demeniz durumunda, burada sizlerden ekstra olarak eşinizi tüm bilgileri istenecektir. Bu kısımda ki bilgiler de tamamlandıktan sonra bir sonraki bölüme artık geçebileceksiniz.

* Ds 160 formunun dokuzuncu bölümünde erkek başvuru sahipleri için Meslek grubu seçeneği karşılarına çıkacaktır. Meslek seçimi yapıldıktan sonra aşağıdaki bölmede iş yerinizin veya okulunuzun detaylarını içeren sorular göreceksiniz, bu kısmı da eksiksiz doldurduktan sonra, yeni bir ek sayfa da orta öğretim veya başka bir okulda okudunuz mu sorusu karşınıza çıktıktan sonra bu bölümü de doldurup sonraki aşamaya geçiş yapabileceksiniz. Yine karşımıza erkek başvuru sahipleri için konuştuğunuz yabancı diller , Son 5 yıl içerisinde seyahat ettiğiniz ülkeler , ve bu sorunun tam üç altında daha önce askerlik görevi yaptınız mı sorusu yer alır. Askerlik görevini tamamlayan başvuru sahipleri evet kısmını seçerek , Askerlik bilgilerini doldurduktan sonra formun son aşamasına geçiş yapabilirler.

* Ds 160 formunun onuncu sayfası 5 aşamadan oluşan güvenlik sorularından oluşmaktadır. Güvenlik sorularına evet hayır diye cevap vererek Ds 160 formlarını tamamlamış olurlar. Bu aşamadan sonra formun başında test ettiğiniz 5×5 ebatlarındaki fotoğrafınıza yükledikten sonra. Doldurmuş olduğunuz tüm form sayfaları bir kez daha kontrol etmeniz için her sayfası tek tek karşınıza çıkacaktır. Eğer ki yazmış olduğunuz bilgiler de eksik veya yanlış yok ise ilerledikten sonra , artık formun son aşamasına geleceksiniz Burada Formu doldururken yardım aldınız mı ? ve birde resimde gördüğünüz karakterleri yazmanız istenecektir. Formun dökümü için e mail adresinizi de girdikten sonra artık tüm işlemler başarı ile sonuçlanmış olacaktır. E mail adresinize gelen bu Ds 160 formunun ön yüzünün renkli çıktısını alıp Vize randevu tarihinizi oluşturabilirsiniz.