Amerika Vizesi

Amerika vizesi hakkında bilmeniz gereken 10 şey:

Amerika Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1- Turist Vizesi

ABD’ye turistik amaçlı ziyaretleriniz için almanız gereken vize tipi, B1/B2 – Ticari veya Ziyaret Amaçlı Ziyaretçi Vizesi’dir. Bu vize, göçmen olmayan vize kategorisindedir.

Amerika Ticari Vize

2- Ticari Vize

Amerika ticari vize türü de tıpkı turistik vizede olduğu gibi Ds 160 Formunda B1 / B2 vize türüdür. Yine ABD turistik vizesinde olduğu gibi TC vatandaşlarına, vizenin onaylanması halinde 10 yıl multiple olarak verilmektedir.

Amerika Vizesi Online Başvuru

3- Online Başvuru

Schengen vizesi başvuruları gibi telefonla randevu sistemini kullanmayan Amerika Konsolosluğu, aynı zamanda aracı bir kuruma da başvurmuyor. Vize işlemleriniz için konsolosluk sitesinin yönlendirdiği bir sayfadan online başvuru formu, fotoğraf yükleme ve e-imza da dahil olmak üzere dolduruyorsunuz. Formu tamamladıktan sonra yine aynı site üzerinden başka bir sayfaya daha yönlendirilerek vize randevusundan önce ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz ve vize randevunuz hazır oluyor.

ABD Vizesi için Gerekli Belgeler

4- Belgeler

Vize randevusundan önce ek belge konsolosluk tarafından mülakat esnasında istenebilecek bazı belgeleri hazırlamanızda fayda var. Örnek olarak iş durumunuz, banka hesap bilgileriniz, seyahatinizi nasıl karşılayacağınıza dair beyan, üzerinize kayıtlı taşınır/taşınmaz mal bilgisi gibi sizi tanımlayan ve konsolosluk görevlisine güven verecek belgeleri sayfamızda bulabilirsiniz.

ABD Garanti Belgeniz

5- Garanti Belgeniz Geri Dönmeniz

Yukarıda belirtilen belgelerin en önemlisi ise sizi yurdunuza bağlayan sebeplerin belgeleridir. Örneğin aktif bir iş hayatınızın olması, ailenizin olması, herhangi bir mülkünüzün olması, evli veya nişanlı olmanız, ve kanıt değeri yüksek olan önemli bir hususta Amerika uçak biletinizi gidiş-dönüş olarak almış olmanızdır.

ABD Pasaport Örneği

6- Pasaport Geçmişi

Amerika vizesi için mevcut pasaportunuzda olan ülke giriş-çıkışlarınız büyük önem taşıyor. Daha önce ziyaret ettiğiniz Schengen ülkeleri varsa ABD vizenizin çıkması neredeyse garanti iken Arap ülkeleri, İran, Suriye gibi sıcak bölgelere ziyaretleriniz size hem vize alırken hem de ülkeye giriş yapacağınız an sıkıntı yaşatabiliyor. Bu sebeple eğer bu tip ülkeleri daha önce ziyaret ettiyseniz yeni pasaport çıkartmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca pasaport sürenizin uzun olması da sizin için bir artı olacaktır.

Amerika Büyükelçiliği Vize Mülakatı

7- Mülakat

Konsolosluk görevlisi sizinle konuşarak sizi tanımaya çalışacaktır. Size peşinen evrak sormayacaktır. Daha önce bahsettiğimiz işleri kolaylaştıracak belgeleri konsolosluk görevlileri incelemekle yükümlü değildir. Zaten sizden istenmediği müddetçe bu belgeleri çıkarmayın mülakatınızı tamamlayın.

Görevli eğer herhangi bir şeyden şüphelenirse ek belge ister. Hazırlıklı olduğunuz sürece de hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Mülakata sizi iyi şekilde temsil edecek şekilde giyinmeniz, soruları tereddüt etmeden cevaplamanız işleminizi kolaylaştıracaktır.

Mülakat biterken görevli size vize verip vermediğini söyleyecektir; fakat pasaportunuzu size iade etmeyecektir. Pasaportunuz PTT üzerinden size ulaştırılacaktır.

ABD Vizesi Parmak İzi Uygulaması

8- Parmak İzi

Siz konsolosluktayken parmak iziniz alınarak kayıtlara işleniyor. Amerika’da gümrükten geçerken ise tekrar parmak iziniz alınarak önceki kayıtlarınız ile eşleştiriliyor. Bu uygulamanın yapılmasının sebebi sahte pasaportla seyahat edilmesini önlemek.

9- Vize Süresi

Amerika vizesi 10 yıllık çıkar diye bir kural yok. Hemen her yerde amerika vizesinin 10 yıllık çıktığına dair bir çok yazı ve söylemle karşılaşmanız mümkündür. Amerika vize başvurunuzda bazen 6 ay, bazen 1 yıl bile vize çıkabilir buna şaşırmayın.

ABD Vize Reddi

10- Vize Reddi

Vize başvurunuza ret yanıtı almak maalesef büyük sıkıntı oluyor. Bu sebeple belgelerinizi eksiksiz hazırlamanız, mülakata gitmeden önce başvuru işlemlerini sizin adınıza hazırlayacak ve sizin adınıza yürütecek profesyonel bir danışmanlık firmasından hizmet almanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için size oldukça fayda sağlayacaktır.