Green Card Başvurusu

Green Card nedir, Çekilişe kimler katılabilir , Başvuru için neler gerekmektedir?

Green Card, Amerikan Kongresi’nin 1990 yılında aldığı bir kararla yürürlüğe girmiş resmi bir program olup her yıl ABD Hükümeti tarafından düzenlenmektedir. Green Card (Yeşil Kart), ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eşleri ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu oturma, çalışma ve okuma imkanı veren resmi belgedir. Green Card, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, Amerikan vatandaşlık haklarının birçoğuna sahip olmanızı sağlar. Dileyen Green Card sahibi ise 5 yıl sonra TC vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabilir.

ABD Hükümeti, 2005 yılından beri Green Card başvurularını internet üzerinden almaktadır. Ancak, ABD Hükümeti’nin başvuru sitesi yılın sadece iki aylık döneminde açık olması, formların İngilizce ve karmaşık olması, tüm başvuru bilgi ve fotoğrafların bir kere de sisteme giriş yapılmasının gerektirmesi ve hiçbir destek biriminin olmaması nedeni ile başvuru sürecinde profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Amerikan Hükumetinin verdiği istatistiki verilere göre her yıl ortalama 3,5 milyon adet Green Card başvurusu; başvuru esnasında yapılan hatalardan ve bilgi eksikliğinden dolayı elenmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma, çalışma ve okuma imkanını elinizden kaçırmamanız için amerikabuyukelciligi.comolarak size profesyonel destek vererek hatasız bir başvuru yapmanızı sağlıyoruz. Başvuru esnasında vermiş olduğunuz bilgiler üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak başvurunuz, ABD Hükümetinin çekiliş için belirttiği şartlara uygun hale getiriliyor. ABD’nin internet sitesinin hizmete girmesi ile başvurunuz internet üzerinden yapılıyor. Daha sonra başvurunuzun başarı ile yapıldığını gösteren belgeyi (Success Message) size ulaştırıyoruz.

Green Card Çekilişine katılmak için en az lise mezunu olmak veya son beş yıl içerisinde en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir. Çekilişe katılmak için sizden istenen yalnızca başvuru formunu doldurmak.

Başvuru şartları

Green Card çekilişine katılmak isteyenler çekilişe katılmaya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır. Çekilişe katılmaya uygun olmayan ülkelerin listesi her yıl Amerikan Hükumetince açıklanır. (Türkiye Cumhuriyeti Çekilişe katılmaya uygun bir ülkedir.)

Başvuru yapacak kişiler lise veya dengi bir okul mezunu olmalıdır. Eğer katılımcı, lise yada dengi bir okul mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 (iki) yıl çalışmış olmalıdır.

Katılımcılara yaş sınırlaması getirilmez. Kurallar arasında belirtilmese de 18 yaşından büyük olmanız gerekir.

Katılımcının İngilizce bilmesi gerekmez. Ancak bu durumda ülkeye gittikten sonra yaşayacağınız zorlukları göz önünde bulundurmalısınız.

Başvuruda bulunacak kişinin bir mal varlığının ya da parasal birikiminin olması gerekmez.

Green Card başvurularının 2005 yılından itibaren internet üzerinden yapılması zorunlu hale gelmiştir. Posta ile yapılan başvurular değerlendirilmemektedir.

Evli kişilerin eşleri adına da başvuru yapması şanslarını ikiye katlar. Evli Çiftlerden herhangi biri kazandığında diğer eş ve çocuklar da kazanmış olur.

Çekiliş nasıl yapılır?

Bütün başvurular Kentucky Consular Center yani Çekiliş Merkezi’nde toplanır ve altı coğrafi bölgeye ayrılarak numaralandırılır. Çekiliş, başvuru sürecinin bitiminde bir bilgisayar tarafından yapılır. Bilgisayar her bölgeden yapılan başvurular arasından rastgele seçimler yapar. Çekilişte bütün başvurular eşit şansa sahiptir.

ABD Göçmenlik Bürosu çekilişi kazananlara posta yoluyla bilgi vermez. Sonuçlar Göçmenlik Bürosunun resmi web sitesinde Size özel olarak verilen “Confirmation” numarası ile Başvuran kişi tarafından bizzat kontrol edilir. Eğer kazanan talihliler arasındaysanız, başvuru dosyasında evraklarınızı tamamlamak için neler yapmanı gerektiği İngilizce olarak anlatılır.

Çekilişi kazananların listesi ABD büyükelçilikleri dahil olmak üzere hiçbir kurum ve kuruluşa verilmemekle birlikte çekilişi kazanamayanlara da bilgi verilmez.

Çekiliş ve Sonrası

Green Card piyangosunu kazananlar Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek ve ülkede oturmak zorunda değildir. Ancak talihlinin Green Card hakkını kaybetmemesi için Green Card Vizesi’ni aldıktan sonraki 6 ay içinde 1 kez, bunu takip eden senelerde de yılda en az 1 kez giriş yapması gerekir. Green Card sahibinin giriş yaptıktan sonra ülkede kalma süresi önemli değildir.